Das Bild der Anderen – obraz innych

Nasza szkoła uczestniczy w  Międzynarodowym Projekcie Instytutu Goethego „Das Bild der Anderen” – Obraz innych. W projekcie biorą udział uczniowie, którzy korespondują z uczniami z liceum MEV w Izmirze. W ubiegłych latach były to szkoły z Ukrainy, Szwecji i Norwegii. Pięć lat temu poznaliśmy sympatycznych uczniów z Turcji.

Projekt „Das Bild der Anderen” polega na wymianie e-maili w języku niemieckim z rówieśnikami z innych krajów, będących na tym samym poziomie kompetencji językowych. W czasie projektu nie tylko poszerzamy znajomość języka niemieckiego, ale dowiadujemy się również, jak żyją nasi rówieśnicy w innych krajach na całym świecie. My natomiast zapoznajemy naszych kolegów z polską kulturą i obyczajami.

Uczniowie przekonują się, że język niemiecki, jest językiem międzynarodowym, którym można porozumiewać się na całym świecie. Przede wszystkim zaś ,,Das Bild der Anderen” daje możliwość poznania innych, którzy okazują się tacy sami jak my. Należy dodać, ze projekt jest w pełni bezpieczny dla uczniów, gdyż e-maile administrowane są przez nauczyciela.

Współpraca ze szkołą w Izmirze jest bardzo owocna. Uczniowie oprócz wymiany listowej, nagrywają filmiki z życzeniami świątecznymi, wysyłają prezentacje, zdjęcia, drobne upominki i słodycze oraz spotkali się na Skype.