Wczoraj tj. 31 marca o 5 rano spod SP1 wyruszył autobus zabierający ze sobą 44 uczniów, nad którymi opiekę sprawowali prof. Agnieszka Nowacka, prof. Małgorzata Pernak-Ryś oraz prof. Artur Czujowski. Przejeżdżaliśmy przez Polskę, Niemcy i Belgię, a następnie dotarliśmy do hotelu na obrzeżach Paryża.
W sobotę po śniadaniu rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy Francji. Spotkaliśmy się z panią Joanną Wroblewski, naszą przewodniczką. Pierwszym punktem wycieczki była Bazylika Sacré-Cœur de Montmartre stojąca pod zarządem Sióstr Benedyktynek. Najważniejszymi zabytkami znajdującymi się w Bazylice były „Wielka mozaika Chrystusa w chwale“ o powierzchni 475 m² i dzwon „Savoyarde“ ważący ponad 19 ton.
Następnie przechadzaliśmy się paryskimi uliczkami, na których kiedyś mieściły się pracownie znanych artystów, takich jak: Pablo Picasso, Vincent van Gogh, a także Claude Monet. Podczas spaceru mieliśmy okazję zobaczyć znane miejsc, które posłużyły jako sceneria do kultowych filmów i seriali. Oprócz tego mieliśmy okazję zakupić pamiątki.
Kolejnym przystankiem na naszej drodze był cmentarz Père-Lachaise. Odwiedziliśmy groby Heloizy i Abelarda, Fryderyka Chopina, Jima Morrisona i Jean-François Champolliona. Dowiedzieliśmy o przesądzie związanym z kotami przynoszącymi szczęście i udało nam się jednego napotkać. Odbyliśmy także krótką lekcję o kulturze Francji, podczas której poznaliśmy klasyczne francuskie utwory oraz podstawowe zwroty w tym języku.
Przechodząc do kolejnej części naszej wycieczki, zwiedziliśmy nowoczesną dzielnicę Paryża. Zobaczyliśmy Kciuk Cezara i Łuk Braterstwa. Mieliśmy chwilę na odpoczynek i zrobienie zakupów.
Na koniec udaliśmy się na obiadokolację, po czym pojechaliśmy podziwiać architekturę Łuku Triumfalnego. Zapoznaliśmy się z historią jego budowy oraz dowiedzieliśmy się o ważnych polskich postaciach walczących we francuskiej armii.
Wróciliśmy do hotelu zmęczeni, ale szczęśliwi. Z niecierpliwością oczekujemy kolejnych dni zwiedzania.
Kornelia Kucharczyk, Laura Goldmann, Oliwia Grygiel, Julia Wilanowicz