Dnia 8 grudnia klasy 1c oraz 3c wzięły udział w edukacyjnej „Wycieczce do Gwiazd”. Naszą przygodę zaczęliśmy od gwiazd muzyki, zwiedzając Spichlerz Polskiego Rocka w Jarocinie.

Aby dokładnie poznać historię muzyki rockowej, musieliśmy podzielić się na grupy, a następnie rozwiązać 6 zagadek. Muzyczny quiz wygrała ta drużyna, która najszybciej udzieliła wszystkich, poprawnych odpowiedzi. Po gwiazdach muzyki, przyszła kolej na gwiazdy astronomiczne.

Niedaleko Jarocina, w niewielkiej Szkole Podstawowej w Potarzycy, mieści się jedno z 14 działających w Polsce Planetarium. Obiekt ten został wpisany w rejestr placówek astronomicznych przez Komisję Współpracy Planetariów Polskich, Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii i Międzynarodową Unię Astronomiczną. Jego twórcą był nauczyciel tej szkoły, Pan Andrzej Owczarek, który samodzielnie przez 6 lat budował skomplikowany projektor, czyli serce tego obserwatorium. Podczas seansu, projektor wyświetla wewnątrz kopuły wierny obraz nieba, na którym widać 6 tysięcy gwiazd, czyli tyle, ile można zobaczyć w pogodną noc. Mogliśmy też obserwować zaćmienia Słońca i Księżyca, zorzę polarną, meteory, sztucznego satelitę, kometę oraz drogę mleczną.

W naszej „Podróży do Gwiazd” towarzyszyli nam nasi nauczyciele: Panie Profesor: Małgorzata Pernak-Ryś i Aneta Nowak oraz Pan Profesor Zygmunt Wolny.

Dziękujemy za tak ciekawą i bezcenną wiedzę!

• wdg_1
  • wdg_10