Zakończenie roku szkolnego
Dzień Sportu w I LO
Wycieczka do Gdańska
Wycieczka edukacyjna do Ogrodu Botanicznego

11 listopada 1918 r. to niezwykły dzień w historii naszej Ojczyzny- po 123 latach niewoli Polska odzyskała Niepodległość. Klasa 3d pod opieką profesora Marcina Chytrego przygotowała uroczysty apel w wersji zdalnej. Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem przez uczennicę Aleksandrę Andrzejewską piosenki ,,Requiem rozbiorowe”, które jest poetyckim komentarzem do utraty niepodległości przez I Rzeczypospolitą.

 

Uczniowie klasy 3d przypomnieli wszystkim o okolicznościach odzyskania przez Polskę niepodległości. Druga piosenka zaśpiewana przez uczennice klasy 3d opowiada o autentycznym dialogu, który miał miejsce między królem Stanisławem Poniatowskim a Tadeuszem Kościuszką. Nosi ona tytuł,, Ostatnia mapa Polski”.

Uczennica Emilia Sokół recytując utwór Cypriana Kamila Norwida pt.,, Fortepian Chopina” przeniosła nas w klimat klęski naszych wcześniejszych powstań. Polska jak chopinowski fortepian, wyrzucona na bruk, rozbita…

Kolejny utwór inspirowany obrazem Stanisława Masłowskiego z roku 1906. Dzieło nawiązuje do wydarzeń rewolucji 1905 roku.

Dla wszystkich apel ten był chwilą głębokiej refleksji. Dzisiejszy dzień przypomina Nam, że musimy pamiętać o Polakach, którzy przelali krew za wolność naszej Ojczyzny, bowiem jak mówił marszałek Piłsudski:
,,Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”

Na koniec klasa 3d odśpiewała wspólnie hymn Polski przypominając, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.

 

  • 00
  • 005
  • 02
  • 03
  • 04
  • 06