I Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej

Zielone Liceum

I Liceum Ogólnokształcące mieści się w pięknym i przestronnym budynku powstałym w 1929 roku według projektu znanego berlińskiego architekta Hansa Spitznera. Szkołę ukończyło już ponad 5 tysięcy absolwentów. Wielu z nich osiągnęło znaczące sukcesy i piastuje ważne stanowiska, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Patron Szkoły

11 listopada 2012 r. I Liceum Ogólnokształcące w Miliczu przyjęło zaszczytne imię Armii Krajowej. Armia Krajowa jest symbolem walki o wolną i niepodległą Polskę. Jej tragiczna i wspaniała historia nie może pójść w zapomnienie. Społeczność I Liceum Ogólnokształcącego pielęgnuje pamięć o Bohaterach Armii Krajowej. Jesteśmy dumni z zaszczytnego imenia jakie nosi nasza szkoła. Tablica pamiątkowa i sztandar przekazany nam przez Światowy Związek Żołnierzy AK okręg Milicz na co dzień przypominają o naszych Bohaterach.

Oferta

zapewniamy stały dostęp do dziennika elektronicznego (korzystamy z e-dziennika od 2007 r.)
monitorujemy frekwencję uczniów również za pomocą zeszytu ucznia
systematycznie poprawiamy bazę szkoły
nauczyciele prowadzą konsultacje, w czasie których uczniowie mogą nie tylko poprawić oceny, ale również uzupełnić swoją wiedzę

Baza dydaktyczna szkoły

Szkoła ma dwie pracownie komputerowe, trzy tablice interaktywne w salach lekcyjnych. Szkoła dysponuje również wieloma projektorami multimedialnymi, każdy nauczyciel posiada laptop, w szkole dostępny jest bezprzewodowy Internet. Mamy nowocześnie wyposażoną aulę, świetlicę szkolną, sale konferencyjne oraz Bibliotekę Pedagogiczną, która wraz z biblioteką szkolną posiada największy księgozbiór (w tym również podręczniki akademickie) wśród milickich szkół. Oprócz sali gimnastycznej szkoła dysponuje również "Orlikiem" oraz nowopowstałą (2014 r.) hala sportową. W budynku szkoły znajduje się sklepik uczniowski i kawiarenka szkolna. W szkole zatrudniony jest pedagog i na część etatu pielęgniarka.

Wycieczki

Uczniowie naszej szkoły podróżują po całej Europie! W ubiegłym roku mieli okazję zwiedzić cztery stolice państw: Wiedeń, Pragę, Berlin i Paryż. W tym roku szkolnym byli już we Włoszech i Hiszpanii. Ponadto pojechali do Obserwatorium Astronomicznego, uczestniczyli w warsztatach chemicznych i zgłębiali tajemnice procesu karnego, mieli szansę spotkać się z naukowcami podczas Nocy Naukowców, udali się do teatru, na mecz Ekstraklasy i targi gier komputerowych. Zanurzali się w historię podczas wizyty w Auschwitz. Nie zapomnieli też o aktywności fizycznej i integracji wybierając się na spływ kajakowy i paintball!

Zajęcia dodatkowe

Nasza szkoła ma szeroką ofertę zajęć dodatkowych, są to konsultacje ze wszystkich przedmiotów i zajęcia wyrównawcze z przedmiotów takich jak biologia, geografia i język rosyjski. Ponadto są prowadzone dodatkowe lekcje dla maturzystów w wersji stacjonarnej i online. Zainteresowani uczniowie mogą dołączyć do różnych szkolnych kół zainteresowań takich takich jak: "Zielone Pióro", "Green Click", "Zieloniści" i "Zielone Płótno".

Konkursy i olimpiady

Nasi uczniowie mają okazję do sprawdzenia swoich sił w przeróżnych olimpiadach takich jak: historyczna, mitologiczna, wiedzy chemicznej, geograficznej, języka francuskiego, angielskiego czy teologii katolickiej. Licealiści Zielonego Liceum nie mogą narzekać na brak innych, różnorodnych konkursów, np. „Lekcje Historii i Sztuki z Jackiem Kaczmarskim”, „Ogólnopolski Festiwal Naukowy EXPLORY”, Konkurs Wiedzy o Stanie Wojennym, Konkurs „Being Agatha Christie”, Mistrzostwa Dolnego Śląska w Sudoku, a nawet Ogólnopolskie Międzyszkolne Rozgrywki w Fortnite, League Of Legends i Rocket League. Uczęszczanie do naszej szkoły to wspaniała okazja by przekraczać swoje ograniczenia i zdobywać wiedzę! Zielone Liceum stwarza okazję do wykazania się nie tylko na polu naukowym, ale też sportowym. Nasi uczniowie mogą wziąć udział w wielu zawodach związanych z dyscyplinami takimi jak biegi przełajowe, badminton, tenis stołowy, siatkówka plażowa, koszykówka, piłka nożna halowa, piłka ręczna, siatkówka, a nawet szachy czy brydż sportowy. Nasi wuefiści z otwartymi ramionami zapraszają na SKSy z siatkówki i koszykówki. Również miłośnicy sportów umysłowych znajdą tu coś dla siebie - czekają na nich zajęcia z brydża sportowego.

Dni tematyczne

Nasze liceum ma w swojej ofercie również różnorodne dni tematyczne. Każdy znajdzie coś dla siebie: Dzień Sportu, Festiwal Języków Obcych, Dzień Integracyjny dla klas I, Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, to tylko niektóre z akcji organizowanych przez naszą szkołę.

Współpraca z uczelniami i instytucjami

Dzięki kontaktom uczniowie naszej szkoły mają niepowtarzalną okazję uczestniczyć w takich przedsięwzięciach jak: wizyta i udział w rozprawie sądowej w Sądzie Rejonowym w Miliczu, wymiana ze szkołą partnerską w Springe, zwiedzanie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, wspólne działanie z PCK, współpraca z Bankiem Spółdzielczym w Miliczu, Komendą Powiatową Policji, Państwową Strażą Pożarną , Urzędem Pracy, Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną.

Projekty

Nasza szkoła angażuje się w różnorodne projekty, w tym teatr telewizji na lekcjach języka polskiego, udział w międzynarodowym projekcie Goethe Institutu Das Bild der Anderen we Włoszech, poznawanie twórczości W. Wysockiego, rozwijanie kompetencji cyfrowych w Pracowni Cyfrowej, wyjazdy na Euroweek, program profilaktyki zdrowia "Wybierz Życie”, odkrywanie nowych talentów w Explory, współtworzenie grupy dziennikarskiej i przeprowadzanie wywiadów z absolwentami,oraz działania edukacyjne na rzecz ekologii i sztuki

Akcje charytatywne

Nasza szkoła z chęcią angażuje się w różne akcje charytatywne takie jak : mikołajki dla Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego czy pomoc w zbiórce pieniędzy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Oprócz tego szkolny wolontariat organizuje kiermasze na rzecz osób potrzebujących i z przyjemnością pomaga w przygotowaniu takiej akcji jak np. Komórkomania.