I Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej

Wycieczka do Włoch cz. 1

27 kwietnia ok. 15:30 grupa 49 uczniów, nad którymi opiekę sprawowały prof. Małgorzata Pernak-Ryś, prof. Beata Dyk, prof. Agnieszka Johnston i prof. Małgorzata Kulik, wyruszyła na wycieczkę do Włoch. Pierwszym celem był Mediolan, od którego dzieliło nas 1200 km. O 9 rano dotarliśmy na miejsce. 

 
Mediolan położony jest na wysokości 122 m n.p.m. Drugie co do wielkości miasto Włoch – po Rzymie – z liczbą mieszkańców ponad 1 mln 300 tys. Jest on bardzo ważnym ośrodkiem międzynarodowej turystyki. Mediolan uważany jest także za światową stolicę mody oraz finansowo-gospodarcze centrum Włoch. 
 
Zwiedzanie Mediolanu rozpoczęliśmy od Castello Sforzesco, czyli siedziby książęcej rodu Sforzów. Zamek ten był wielokrotnie rozbudowywany i przebudowywany. W latach 1893–1906 zrekonstruowany, w latach 1954–1956 odrestaurowany po zniszczeniach w czasie II wojny światowej i przystosowany do nowoczesnej ekspozycji muzealnej. 
 
Następnie udaliśmy się na Piazza del Duomo, na którym znajduje się słynna Duomo do Milano, czyli gotycka, marmurowa katedra, której budowa rozpoczęła się w 1386 roku i trwała, aż do 1966 roku. 
 
Po zwiedzeniu katedry przeszliśmy na Piazza della Scala, gdzie zobaczyliśmy pomnik Leonarda da Vinci oraz słynną operę La Scala.
 
Ostatnim punktem naszej wycieczki była Galleria Vittorio Emanuele II. Została zaprojektowana w 1861 roku i zbudowana przez architekta Giuseppe Mengoniego w latach 1865-1877. Galeria nosi imię Wiktora Emanuela II, pierwszego króla Królestwa Włoch .
 
Po zakończeniu zwiedzania mieliśmy chwilę na zakupienie pamiątek i po przechadzanie się po przepięknych uliczkach Mediolanu. 
 
Wieczorem wróciliśmy do hotelu zmęczeni, ale szczęśliwi. Z niecierpliwością wyczekujemy tego, co przyniosą kolejne dni wycieczki.