Miniony tydzień, od 12 do 17 czerwca, uczniowie I LO im. Armii Krajowej w Miliczu spędzili na wymianie uczniowskiej w Springe, gdzie czekało na nich wiele atrakcyjnych zajęć w Otto Hahn Gymnasium oraz w Hanoverze i Hamburgu. Natomiast niemieccy uczniowie z rewizytą przyjadą do Milicza we wrześniu.

Wyjazd odbył się dzięki dofinansowaniu Polsko-Niemieckiej Wymiany Młodzieży w Warszawie i Starostwa Powiatowego w Miliczu. Uczestniczyło w nim 14 uczniów klas I, II i III zielonego liceum pod opieką germanistki Anny Waleńskiej i anglistki Elżbiety Reszelskiej.
W pierwszym dniu, w poniedziałek 12 czerwca, uczniowie uczestniczyli we wspólnym projekcie na lekcji j. angielskiego, na którym ze swoimi rówieśnikami z Niemiec przygotowali prezentację dotyczącą kultury, muzyki, stereotypów, filmów polskich i niemieckich oraz różnych powiedzonek i przysłów. W kolejnych dniach pojechali na wycieczkę do Hanoveru, gdzie zwiedzili słynne ogrody królewskie Herrenhäuser Gärten i podziwiali miasto z platformy widokowej budynku opery Elbphilharmonie. Zwiedzali również Sprengel - Museum rozwiązując zadania w grupach. Pojechali też do Hamburga i płynęli statkiem. Spędzili czas w zwierzyńcu w Wiesengehege oraz uczestniczyli w lekcjach szkoły w Springe, a na zakończenie – w spotkaniu przy grillu. Miliccy uczniowie nocowali w domach swoich niemieckich rówieśników, co pozwoliło im bliżej poznać niemieckie zwyczaje i prowadzić konwersacje w obcym języku. – Nasi niemieccy nauczyciele z partnerskiej szkoły w Springe chwalili uczniów za wysoki poziom znajomości języka, i to zarówno niemieckiego, jak i angielskiego, co bardzo nas cieszy. Wyjazd podobał się naszym uczniom, którzy wrócili bardzo zadowoleni i pełni wrażeń. Nic w tym dziwnego, bo czekał na nich bardzo atrakcyjny program - powiedziała nam germanistka Anna Waleńska z I LO dodając, że był to pierwszy wyjazd po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa do partnerskiej szkoły w Springe, z którą milickie I LO współpracuje już od ponad 20 lat. A we wrześniu grupa młodych Niemców przyjedzie z rewizytą do Milicza.

informacje na podstawie gazety Głosu Milicza
Alicja Szczepańska-Sikorska