1 września o godzinie 11.00 ponownie spotkaliśmy się w auli I Liceum Ogólnokształcącego po dwu miesięcznej przerwie. Powróciliśmy pełni energii i chęci dalszej nauki i rozwoju, a także aby powitać nowych kolegów i koleżanki. W tym roku szkolnym edukację w naszej szkole rozpoczyna sześć klas pierwszych. Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2022/2023 przygotowała klasa III b wraz z wychowawcą panią profesor Wiesławą Besz. Poprowadzona została przez Wiktorię Szyrner i Marcina Szmigla, którzy przywitali szanowną Dyrekcję panią Marzenę Rokitę i panią Agnieszkę Nowacką, Grono Pedagogiczne, Pracowników Administracji i Obsługi Szkoły, wszystkich Rodziców na czele z Przewodniczącym Rady Rodziców, panem Andrzejem Kubiakiem, a także zaproszonych gości: starostę Powiatu Milickiego, pana Sławomira Strzeleckiego, Presesa Sowarzyszenia Absolwentów I LO, pana Adama Aleksandrowicza oraz przedstawicielkę Gminy Milicz, panią Ewę Bezpałko-Szmigiel.

Prowadzący nie zapomnieli wspomnieć o tym, co wydarzyło się we wrześniu 1939r. Młodzież i dzieci polskich szkół nie zasiadły w szkolnych ławach. Zamiast dzwonka, usłyszały naloty bombowców, huk armat, świst pocisków, wybuchy bomb. To już 83 rocznica tego zdarzenia lecz my nadal o nim pamiętamy. Wypowiedziane zostały również słowa „Historio, w pamięci trwaj!”. Następnie wszyscy razem zaśpiewaliśmy hymn. Za oprawę muzyczną dziękujemy bardzo szkolnemu zespołowi: Emilii Sokół, Karolinie Nowak, Maksowi Golcowi, Adrianowi Kulik, Franciszkowi Jaskulskiemu, Karolowi Wołkowskiemu, Michałowi Tymańskiemu oraz szkolnemu chórowi.

Jako pierwsza głos zabrała pani dyrektor Marzena Rokita, która wygłosiła swoje przemówienie i jak zawsze dodała nam otuchy na nadchodzący rok. W wypowiadanych słowach nie zapomniano o rodzicach, którzy wraz z dyrekcją oraz gronem pedagogicznym są naszym wsparciem. Z dumą przywitała również tegoroczne klasy pierwsze i przedstawiła nam ich wychowawców.

Klasa 1a – pan profesor Artur Czujowski, klasa 1b – pani profesor Elżbieta Reszelska, klasa 1c – pani profesor Małgorzata Pernak-Ryś, klasa 1d – pani profesor Eugenia Hajdun, klasa 1e – pani profesor Małgorzata Łuszczek, klasa 1f – pani profesor Honorata Nowicka.

Na zakończenie wypowiedziane zostały słowa V. Howarda: „Zawsze idź przez życie tak jakbyś miał coś nowego do nauczenia się, a tak się stanie.
Po przedstawieniu wychowawców głos zabrał Starosta Powiatu Milickiego, pan Sławomir Strzelecki. Życzył nam, abyśmy mogli realizować się przez cały rok szkolny w naszym liceum i nie byli zmuszeni przenieść się ponownie na nauczanie zdalne. Witał również pierwszoklasistów i życzył im wielu cudownych chwil w murach naszej szkoły oraz poznania wspaniałych osób i nawiązania owocnych przyjaźni. Wyraził też nadzieję, że lata spędzone w tej szkole będziemy wspominać zawsze z uśmiechem na twarzy. Tegorocznym maturzystom życzył owocnej nauki, uwieńczonej sukcesem na egzaminie dojrzałości oraz wytrwałości w przygotowaniach do najważniejszej chwili w ich naukowej karierze.

Aby tradycji stało się zadość, po raz 27 przyznane zostało stypendium im. Łucji Skibińskiej, które otrzymał Maciej Wójcik. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów naukowych. Składamy serdecznie podziękowania Stypendystom i Absolwentom, którzy wsparli w tym roku Stypendium im. Łucji Skibińskiej: dziękujemy pani Barbarze Szatkowskiej, Bożenie Kuteraś-Wybierale, Mirosławowi Tomaszewskiemu, Katarzynie Wencek, Anecie Zimoch, Aleksandrze Cieplik-Bachor, Piotrowi Cierpińskiemu, Piotrowi Bezpałko, Przemysławowi Jeżewskiemu, Wiesławowi Kaczmarek, Damianowi Stachowiak oraz Radzie Rodziców przy I LO. Wyróżnieni zostali również maturzyści którzy osiągnęli wysokie wyniki na tegorocznej maturze. Są to następujące osoby: Emila Cieplik, Maciej Suski, Emilia Karbowska, Magdalena Gmur, Jagoda Płócienniczak, Julia Bałabuch, Zuzanna Kłosowska, Maciej Wójcik, Błażej Klus, Olimpia Goldmann, Szymon Bienkiewicz, Amelia Drozda, Antonina Lis. Gratulujemy wspaniałych wyników i życzymy dalszych sukcesów.

Głos zabrała także przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, Weronika Broniecka, która dała również kilka cennych rad młodszym kolegom i koleżankom, przedstawiła im kilka najważniejszych zasad, którymi dobrze jest się kierować zaczynając naukę w Zielonym Liceum. Punktem wieńczącym dzisiejszą ceremonię była piosenka, którą wykonały Karolina Nowak i Emilia Sokół, należące do naszego szkolnego zespołu oraz występ fortepianowy Julii Ranoszek.

Martyna Papież