22 kwietnia 2009r. o godz. 11.00 rozpoczął się II etap IV Powiatowego Konkursu "Ojczyzna-Polszczyzna", nad którym honorowy patronat objął prof. Jan Miodek. W komisji zasiadły polonistki. W szranki stanęły trzy sześcioosobowe drużyny, skupiające najlepsze osoby z całego powiatu: ekipa ZSL w Miliczu, ZS im. T. Kościuszki w Miliczu oraz I LO w Miliczu.

Uczniowie mieli do wykonania różnorodne i niełatwe zadania, m. in. musieli wypisać archaizmy z obejrzanego fragmentu filmu "Shrek" oraz wyjaśnić ich znaczenie, napisać poprawne nazwy mieszkańców i mieszkanek różnych części świata, podkreślić prawidłowe formy wyrazów czy wyjaśnić znaczenie trudnych i zaskakujących związków frazeologicznych. Wsparcie zapewniali drużynom kibice z każdej ze  szkół. Walka była niesłychanie zacięta, zwłaszcza między ekipami ZSL i I LO, które szły łeb w łeb. W końcu, po wielu konkurencjach, udało się wyłonić zwycięzcę, ostatecznie okazało się nim I LO - gospodarz i organizator konkursu. Przyznano też nagrody i dyplomy za zmagania indywidualne, tu najlepsze były uczennice z I LO: 1. miejsce zajęła Joanna Morcinek z kl. II a, 2. - Madgalena Samól z kl. I e, natomiast na 3. pozycji uplasowała się Aleksandra Wachowiak z kl. III b. Konkurs dostarczył wielu niezapomnianych emocji oraz uświadomił uczniom, jak piękny, choć trudny, jest język polski.