Projekt „ Heimatkirche – Kościół moim domem”

Celem projektu było opracowanie wystawy w języku polskim i niemieckim na temat dawnych kościołów ewangelickich.

Uroczyste otwarcie wystawy odbyło się 31 maja 2013 r. o godz. 17 w Görlitz w kościele Nikolaukirche. W uroczystościach uczestniczyła młodzież I LO w Miliczu, z wicedyrektorem Iwoną Lewandowską i opiekunką projektu Anną Waleńską. Przemówienie otwierające wystawę wygłosił starosta Piotr Lech.

Wystawa jest wystawą wędrowną i zostanie zaprezentowana we wrześniu w Miliczu, następnie w Bolesławcu, w Lubaniu w Wurzen w Niemczech.

Uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej w Miliczu reprezentowały uczennice: Klaudia Strzech, Elżbieta Badulak, Małgorzata Bujak, Emilia Kamińska.

Projekt był wspaniałą okazją dla uczniów do poznania ciekawej historii kościołów ewangelickich, ale przede wszystkim do doskonalenia umiejętności językowych. Oprócz uczniów z I Liceum w Miliczu w projekcie uczestniczyli również  uczniowie z Wurzen, Lubania, Bolesławca oraz Görliz. Naszym uczniom udało się nawiązać kontakt z  Panią  Bettiną Harnischweger z Pracz  i część tablic na wystawę  została poświęcona  jej ojcu, który był ostatnim ewangelickim pastorem w Sułowie. Ojciec Pani Bettiny działał również w Kościele Wyznającym, członkowie tej tajnej organizacji pastorów byli przeciwni ideologii nazistów, dlatego stali się przez to wrogami panującej wówczas dyktatury.

W ramach projektu „Heimatkirche – Kościół moim domem” młodzież poznała polsko - niemiecką historię kościoła ewangelickiego na Dolnym Śląsku.

Jest to projekt ekumeniczny i ponadgraniczny.

Projekt ten pyta o „śląską tolerancję” na tle historii Reformacji na Śląsku, lecz również o wydarzenia XX wieku (wojnę, zmianę granic, przymusową emigrację).

Młodzież poznawała pełne napięć stosunki niemiecko-polskie i protestancko-katolickie poprzez regionalną historię.

Pomysłodawcą wystawy była Fundacja Kościoła Ewangelickiego na Śląsku oraz Śląskie Muzeum w Görlitz.