Z okazji przypadającej w tym roku 70. rocznicy Zbrodni Wołyńskiej, nauczyciele historii ogłaszają konkurs na prezentację multimedialną pod tematem: Represje ukraińskich nacjonalistów wobec ludności polskiej na Kresach Wschodnich.

Konkurs składa się z dwóch etapów:

I etap szkolny - prezentacje należy przesyłać na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  do 16 maja 2013 r.

II etap międzyszkolny - najlepsze prace, które przejdą do drugiego etapu, uczniowie będą musieli zaprezentować przed wspólną komisją Zespołu Szkół i I LO.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku czerwca 2013 r. Szczegółowych informacji udzielają nauczyciele historii.

 

ZASADY TWORZENIA PREZENTACJI POWERPOINT

Prezentacja powinna być ciekawa – wręcz wciągająca. Dlatego warto stosować różne typy slajdów, co powoduje, że odbiorcy słuchają z większą uwagą. Na ekranie pojawiają się schematy, zdjęcia, animacje. Pamiętaj jednak, by forma nie przerosła treści. Przekaz na slajdach powinien być prosty, zrozumiały i logicznie poukładany.

TEKST

Zanim przejdziemy do wyglądu slajdów, jedna ważna uwaga: stosuj możliwie najmniej tekstu, przekazując informację za pomocą różnego typu grafik. Pamiętaj, że jedna prezentacja nie może zawierać zbyt dużo tekstu, rozprasza odbiorców, którzy zaczynają czytać wszelkie informacje z ekranów. Dlatego nigdy nie przygotowuj slajdów całych wypełnionych tekstem - lepiej postawić na obrazki, zdjęcia, wykresy itp.

Tekstu jednak nie może zabraknąć całkowicie, gdyż wówczas prezentacja może wydać się zbyt prosta i uboga.

Zasadą jest umieszczanie rozsądnej ilości tekstu na ekranie: im mniej treści na slajdzie, tym lepiej dla recepcji odbiorcy.

Czcionka powinna być czytelna.

Wielkość czcionki: co najmniej 12-18 punktów.

Tytuły powinny być wyróżnione, a tekst przedstawiony w podpunktach: maks. 6-8 podpunktów na stronę.

Na końcu wiersza nie powinny pozostawać samotne, pojedyncze i podwójne znaki np. z, w, i, o, na, do, itp.

Ważna jest także kolorystyka prezentacji. Dla celów dydaktycznych najbardziej polecane jest użycie kolorów: niebieskiego, zielonego lub szarego jako tła.

Litery powinny kontrastować z tłem slajdów. Na przykład na tle niebieskim dobrze prezentuje się biały tekst, na szarym – biały i żółty, a na zielonym biały i mocna czerwień.

Objętość prezentacji: maksymalnie 25 slajdów.

INACZEJ NIŻ SŁOWAMI

Niektóre informacje warto przekazać inaczej, aniżeli za pomocą słów. Może się bowiem okazać, że inny sposób będzie skuteczniejszy i łatwiejszy, jeśli chodzi o zapamiętanie poszczególnych wiadomości przez słuchaczy.

WYKRESY

Kiedy tworzysz wykres, upewnij się, że będzie on dla każdego łatwy w odbiorze. Z tego powodu nie możesz zapomnieć o nadaniu mu tytułu, legendy informującej o stosownych elementach (czasami legenda jest niepotrzebna), jak i nazwach dla osi X oraz Y. Jeśli wykres będzie zawierał sporo danych, nie oczekuj, że odbiorcy od razu dostrzegą te, które według ciebie są najistotniejsze i mają największą wartość. Dlatego dane, na których powinien skupić się odbiorca, muszą się wyróżniać- może to być np. inny kolor, pogrubienie, obwódka lub wskazanie strzałką.

TABELE

Niektóre dane najlepiej prezentują się w tabeli. Za pomocą kolumn i wierszy można przedstawić informacje, które inną metodą mogłyby być bardzo trudne do przyswojenia. Obowiązuje przy tym zasada eksponowania najważniejszych treści. (kolor, pogrubienie, strzałki)

KLIPY FILMOWE

PowerPoint posiada funkcję umieszczania krótkich klipów filmowych w prezentacjach. Można je uruchomić w trakcie pokazu slajdów. Pamiętaj jednak, aby filmy nie były dłuższe niż 2-3 min. Długie filmy mogą zmęczyć i znudzić oglądającego.

KLIPY AUDIO

W prezentacji PowerPoint bez trudu zamieścisz klip audio. Nagrania dźwiękowe są zazwyczaj zastępowane filmowymi, ale czasami może się okazać, że jednak zechcesz z nich skorzystać. Niekiedy zdjęcie bardzo ładnie prezentuje się, gdy w tle gra akurat stwarzająca odpowiedni klimat muzyka; czasem wystarczy dobry komentarz.

ANIMACJE

Najważniejsza zasada obowiązująca w posługiwaniu się animacjami mówi: używaj ich jak najmniej. Nadużywane najazdy slajdów, tekstu i grafiki szybko się nudzą i zniechęcają do oglądania pokazu slajdów, a także niepotrzebnie wydłużają czas prezentacji. Jeśli wykorzystujesz animacje podczas przejścia slajdu, stosuj zawsze tę samą.