W dniach 23-27 maja gościliśmy grupę młodych Niemców uczących się w zawodach chemik i laborant. W ramach projektu VIKTORIA uczniowie I LO wraz z gośćmi pobierali i badali wodę oraz glebę z różnych miejsc w Miliczu i okolicach. Podczas badań korzystano ze specjalistycznego sprzętu przywiezionego przez naszych gości. Za pomocą specjalnych testów mierzono między innymi: wskaźnik ph, poziom azotanów, azotynów, fosforanów, jonów amonowych, żelaza, potasu, chloru itp. Co ciekawe okazało się, że woda w niektórych miejscach jest czysta i nadawałaby się do picia (jedną z najczystszych była Młynówka)!

Wszystkie doświadczenia powtórzono po dodaniu nawozu (ponieważ nasi niemieccy koledzy pracują w zakładzie, w którym się je produkuje).

Doświadczenia zostały dokładnie udokumentowane, a informacje przeniesione na plakaty. Ostatniego dnia to my, gospodarze, prowadziliśmy zajęcia. Była to seria badań, przy wykonywaniu których nie tylko goście, ale także nasi uczniowie mieli sporo frajdy- skonstruowano bijące serce z rtęci, magiczny płyn zmieniający kolor po wstrząśnięciu i wiele innych. Nad naszą pracą czuwał p.Marek Ziarko. Integracja była naprawdę udana. Wspólnie z grupą stolarzy, których gościł Zespół Szkół w Miliczu rozegrano mecze siatkówki i piłki nożnej. Na koniec, po prezentacji efektów pracy, odbyło się wspólne ognisko i grill. Nie było trudno przełamać bariery językowe - dla chcącego nic trudnego, a w razie czego pan Mendelejew pomagał rozwiązywać wszystkie problemy.