Po raz pierwszy w tym roku licealiści będą mogli przejść do następnej klasy z jedną jedynką na świadectwie, a ci z dwiema jedynkami – będą mieli możliwość podejścia do dwóch egzaminów poprawkowych.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej mówi, że uczeń szkoły ponadgimnazjalnej może raz w trakcie nauki skorzystać z tej szansy, pod warunkiem, że przedmiot, z którego uczeń ma jedynkę, będzie kontynuowany w następnej klasie. Wcześniej musi jednak podejść do egzaminu poprawkowego – jeśli go nie zda, to nauczyciele zdecydują, czy powtarza rok, czy dostaje promocję do następnej klasy. Przepis nie dotyczy uczniów ostatnich klas – ci, żeby skończyć szkołę, muszą ze wszystkich przedmiotów uzyskać pozytywne oceny.

Nowością jest też to, że w liceach i technikach będzie można mieć dwa egzaminy poprawkowe – do tej pory drugi egzamin poprawkowy był możliwy tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Rozporządzenie, które daje dodatkowe szanse uczniom szkół ponadgimnazjalnych, weszło w życie pod koniec sierpnia 2010 r. Dopiero teraz jednak młodzież będzie mogła skorzystać z nowych przepisów.