"Das Bild der Anderen" ("Obraz innych") jest międzynarodowym projektem edukacyjnym, który powstał w 1989roku na uniwersytecie w Amsterdamie a od 2006 roku patronat nad nim sprawuje Goethe-Institut w Krakowie. Jednym z zadań przedsięwzięcia jest wykorzystanie języka niemieckiego jako narzędzia w nawiązywaniu międzynarodowych kontaktów, co stanowi motywację do efektywnej nauki tego języka.

Uczestnicy projektu kontaktują się poprzez e-maile, dzięki którym wymieniają swoje doświadczenia, piszą o zainteresowaniach, rodzinie, szkole, o kulturze i tradycji swojego kraju, wykonują projekty, prezentacje, wysyłają zdjęcia. Uczniowie zawierają kontakty na całym świecie, mają przyjaciół korespondencyjnych często w bardzo egzotycznych krajach. Całością projektu koordynuje nauczyciel, który monitoruje pracę, udziela pomocy, dokonuje korekty listów, prac projektowych. Projekt przebiega wg ściśle wytyczonych etapów.

Plusem całego przedsięwzięcia jest to, że:

- uczniowie są w tym samym wieku i na tym samym poziomie nauki, co daje im więcej odwagi i śmiałości

- zanika bariera językowa, a zwiększa się motywacja do nauki języków obcych

- uczniowie wzmacniają sprawność czytania i pisania poznają nowe słownictwo, ćwiczą struktury gramatyczne

- poznają młodzież na całym świecie

- w czasie projektu uczniowie nie tylko poszerzają znajomość j. niemieckiego, ale dowiadują się również, jak żyją ich rówieśnicy w innych krajach na całym świecie

- młodzież wymienia poglądy, poznaje kulturę, tradycje, obyczaje, geografię innych państw.