I Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej

Spotkanie z Absolwentem – Jakubem Moczulskim

W poniedziałek 25 maja mieliśmy przyjemność spotkać się z absolwentem naszej szkoły – Jakubem Moczulskim. Rozpoczęło się ono od kilku słów wstępu, mających na celu przybliżyć sylwetkę naszego gościa. Jego pasją jest zwiedzanie świata. Pan Jakub studiował we Wrocławiu równocześnie na Uniwersytecie Ekonomicznym i Uniwersytecie Wrocławskim. Posiada wykształcenie finansowe i prawnicze. Nasz absolwent dał nam do zrozumienia, że to właśnie czas studiów jest najlepszym okresem w życiu, ponieważ łączy w sobie większą swobodę niż we wcześniejszych etapach na ścieżce edukacyjnej oraz ciągły brak obowiązków zawodowych. Pan Jakub od 7 lat pracuje w „Wirtualnej Polsce”, obecnie jest dyrektorem inwestycyjnym w zespole Corporate Development. Mieliśmy okazję dowiedzieć się czegoś więcej o ekosystemie i wielu gałęziach koncernu medialnego, w którym na co dzień nasz gość realizuje swoje obowiązki. Praca naszego absolwenta jest oparta na trzech obszarach. Pierwszy z nich to transakcje M&A. Polegają one na wyszukiwaniu potencjalnych płaszczyzn, na których chce działać firma za pośrednictwem kupowania biznesów, które osiągnęły zadowalający wynik finansowy. Drugą sferą działania jest obszar nadzoru właścicielskiego, w którym wspierane są zarządy spółek kupionych przez firmę. Odbywa się to poprzez tworzenie odpowiednich relacji tzw. „synergii”, które pozwalają na weryfikację kierunku, w którym podąża korporacja. Natomiast trzecim segmentem działania jest sektor analiz strategicznych. Polega on na przeglądzie obecnego rynku, jak i wirtualnego świata w celu dostosowania możliwe jak najkorzystniejszych warunków działania dla całego holdingu m.in. ze względu na kwestie geopolityczne. Następnie, po udzieleniu nam kilku wskazówek na temat kluczowych aspektów edukacji we współczesnych realiach, Pan Jakub wrócił pamięcią do nastoletnich czasów. Opowiedział nam o tym, jak ważne jest udzielanie się w aktywnościach społecznych i pozaszkolnych. Nasz gość m.in. był posłem sejmu dzieci i młodzieży, czy zaawansowanym graczem brydża. W końcowej części spotkania Pan Jakub odpowiedział na pytania przygotowane przez Julię Ochocką. Nasz absolwent opowiedział nam o gronie swoich najbliższych znajomych, z którymi do dnia dzisiejszego utrzymuje kontakt, o najbardziej pamiętnych momentach z czasu swojego pobytu w zielonym liceum, a także o tym co stanowiło dla niego największe wyzwania edukacyjne. Spotkanie zostało zwieńczone wręczeniem kwiatów naszemu gościowi przez panią profesor – Beatę Jaskulską i panią wicedyrektor – Agnieszkę Johnston. Bardzo dziękujemy Panu Jakubowi za spotkanie, poświęcony nam czas, jak i wiele cennych wskazówek!

Mateusz Podkowicz 3d