I Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej

Dzień Otwarty w I LO

9 kwietnia w murach naszego liceum pojawiło się wiele nowych twarzy. Tego dnia bowiem odbył się dzień otwarty, podczas którego odwiedzili nas uczniowie okolicznych podstawówek. Wszyscy goście swoją przygodę w ILO rozpoczęli od udania się do auli, w której apel poprowadzili Nina Rokita z 2a i Amir Abu Hamed z 2e. Przedstawili oni prezentację pokazującą szkołę oczami uczniów i opowiedzieli o najciekawszych wydarzeniach, które dzieją się w zielonym liceum. Następnie na scenie pojawił się szkolny zespół Zieloności, który wykonał piosenki: Myslovitz "Długość dźwięku Samotności", Black Sabbath "Paranoid", Dolly Parton "Jolene"oraz Fleetwood Mac "The Chain". Na gitarach elektrycznych zagrali Cezary Żmijewski i Maciej Gryglewicz z 3e, zaś na gitarze basowej – Antonina Zamirska z 3a. Na perkusji wykazał się Jakub Monostyrski z 2a, a swoimi głosami zachwyciły Hanna Kembłowska z 2f oraz Milena Kawa i Wiktoria Burszowska z 2d. Po opuszczeniu auli nasi gości odwiedzili różne klasy, w których nasi uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli przygotowali dla nich cuda.

W sali matematycznej licealiści nauczyli swoje młodsze koleżanki i młodszych kolegów jednej z najważniejszych umiejętności, niezbędnej w życiu każdego licealisty – obliczania delty. Naukę urozmaicił im widok przebranego za kalkulator Emiliana Trzeciaka z 2e, a w rolę nauczycielek matematyki, które podzieliły się tajemną wiedzą wcieliły się Anna Bątkiewicz i Joanna Dwojak. Goście, którzy przekroczyli próg sali historycznej, zmierzyli się z zagadką Einsteina. Na jej przykładzie dowiedzieli się, że na lekcjach historii króluje logika i to nią należy się kierować przy nauce tego przedmiotu. Tego dnia jednak w H2 królował przede wszystkim pan profesor Chytry, którego głowę zdobiła korona i który ugościł w swojej sali młodych uczniów.

Grupa biologiczna w składzie: Gabriela Jurczak, Gabriela Kozieł, Elian Żarczyński, Adrian Kukla z klasy 2e, pod czujnym okiem pani profesor Beaty Jaskulskiej, przygotowała konkursy i prezentacje. Najpierw ósmoklasiści musieli odpowiedzieć na wylosowane proste pytania. Otrzymywali biologiczną naklejkę i słodki poczęstunek. W gabinecie odbyły się konkursy: z rozpoznawania głosów ptaków, z rozpoznawania preparatów mikroskopowych i składania fantoma człowieka na czas. Ósmoklasiści mieli także okazję obejrzeć prezentację dotyczącą udziału uczniów w różnych projektach, akcjach, konkursach oraz wziąć udział w lekcji anatomii świńskich narządów.

Nudy nie zaznali też goście, którzy odwiedzili salę geograficzną. Rozbudzili w sobie dusze obieżyświatów - rzucali rzutkami do mapy i musieli rozpoznać państwo, w które trafili oraz podać jego stolicę. Potem zmienili się w geologów i sortowali skały według rodzajów oraz lepili góry. Na końcu zaś wypełnili ankietę na temat wiatraków. Licealistami, którzy zaangażowali się w przygotowanie i przeprowadzenie tych atrakcji byli: Zuzanna Bieńkiewicz i Amelia Olszewska z 2a, Nataniel Fąferek i Dominika Szymanowska z 3f oraz Katarzyna Tyl i Paulina Jezierska z 3c.

Aby dostać się do sali języka polskiego nasi goście musieli rozpoznać w które postacie z lektur z podstawówki przemieniły się uczennice: Klaudia Szymańska i Antonia Tutak z 2a Lena Ptaszyńska z 1a, Aleksandra May, Oliwia Robakowska i Oliwia Kołkowska. Kiedy już znaleźli się w sali mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy z polskiego przed czekających ich egzaminem ósmoklasisty.

Nasi zdolni chemicy, czyli Patrycja Gomulińska i Małgorzata Roszak z 4a oraz Marceli Kurasz z 2a ciepło przyjęli gości w gabinecie chemicznym. Zaprezentowali im kolorowy wulkan chemiczny, pokazali pianę, która paliła się na ich dłoniach (oczywiście prowadzący byli dobrze przygotowani i dbali o bezpieczeństwo gości) oraz przeprowadzili reakcję z magnezem. Wszyscy mogli też nacieszyć oczy widokiem przepięknego procesu fluorescencyjnego. Dzięki wizycie w tej sali goście mogli przekonać się jak piękna i kolorowa może być chemia oraz jak za pomocą zwykłej piany można zawładać na chwilę ognistym żywiołem.

Za sprawą uczniów z klasy 3d, sala wosu tego dnia zmieniła się w najprawdziwszą salę rozpraw, w której toczyła się emocjonująca sprawa karna. W rolę prokuratora wcieliła się Marta Szatkowska, która oskarżenia rzucała na Jakuba Zakrzewskiego, odgrywającego oskarżonego o pobicie podczas bójki między kibicami poszkodowanej granej przez Agaty Przybyło. W jego obronie stanęły mecenas Zuzanna Gniłka oraz świadek Lena Owczarek. Sędzią był Kacper Pernak, a tuż przy nim siedziała protokolantka Matylda Buczkowska. Osobą, która nie tylko przybliżyła uczniom najważniejsze fakty o rozprawie sądowej i o dozorze elektronicznym, ale też przedstawiła prezentację na temat prawa karnego i wycieczek odbywanych w ramach lekcji wosu była Alicja Czerwińska. (Prezentację przygotowały humanistki z klasy 2d: Michalina Jasińska, Weronika Stencel i Magda Lech). Charakteryzacją oraz obsługą techniczną zajmowała się Lena Tymańska, zaś mózgiem całego przedsięwzięcia i osobą odpowiedzialną za przygotowanie scenariusza rozprawy była Oliwia Zmuda.

W sali fizycznej licealiści zaprezentowali młodszym uczniom takie cuda jak maszyna elektrostatyczna, wirujące urządzenie, dzięki któremu można było zobaczyć prostą animację, panele fotowoltaiczne, ruch magnesu przez miedzianą rurkę a nawet zjawisko załamania światła. Goście przekonali się jak interesującą może być fizyka, która odpowiada na pytania o tym jak działa to, co nas otacza.

Języki obce otaczają nas niemal na każdym kroku, warto więc zdać sobie sprawę z tego, że ich nauka może być fantastyczną zabawą. Właśnie to pokazały młodszym koleżankom i kolegom nasze licealistki. Wiktoria Kaszyca i Zofia Kamińska z 2a powitały gości w sali j. niemieckiego, w klasie j. francuskiego przyjęły ich Zofia Urbańczyk z 2e oraz Maja Płuska z 3e, zaś w sali j. angielskiego zajęły się nimi Iga Matysiak, Aleksandra Kusicielek i Julia Wichrzyńska z 2e. Dziewczyny zaprezentowały uczniom podstawówek mnóstwo językowych gier i zabaw i udowodniły ich, że nauka języków wiążę się nie tylko z powtarzaniem regułek, czasów, końcówek i odmian.

Za przygotowanie dnia otwartego były odpowiedzialne klasy 2a i 2e wraz z wychowawczyniami, paniami prof. Małgorzatą Kulik i Anetą Nowak, jednak wydarzenie to nie odbyłoby się bez wsparcia i zaangażowania wielu innych uczniów i nauczycieli naszego liceum.

Dziękujemy pani Wiesławie Jankowskiej za przekazanie materiałów dydaktycznych na Dzień Otwarty w I LO.

Mamy nadzieję, że uczniowie podstawówek, którzy nas odwiedzili, na długo zapamiętają ten dzień i czas spędzony w Zielonym Liceum i że ta wizyta zachęci ich do wybrania naszego liceum jako miejsca, w którym będą się uczyć i spędzać wiele chwil swojego nastoletniego życia.

Philipp Reimann 4b, Julia Reimann 3d, Zielone Pióro, zdjęcia: Jagoda Lipińska i Marysia Wasielewska