I Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej
Dzień Języka Ojczystego 2025
W naszej szkole już po raz kolejny odbyły się obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Konkurs był pełen śmiechu publiczności - szczególnie podczas recytacji poezji zabawnej, jednak nie zabrakło także okazania szacunku do naszego języka, który – jak podkreśliły prowadzące – kształtuje naszą osobowość i relacje z innymi.
Centralnym punktem wydarzenia był konkurs recytatorski, którego mottem stał się wiersz Czesława Miłosza „Moja wierna mowo". Uczestnicy rywalizowali w dwóch kategoriach: poezji śpiewanej oraz zabawnej.
Uczniowie byli oceniani przez niezastąpione jury w składzie:
Marzena Rokita
Agnieszka Johnston
Wiesława Besz
Małgorzata Wojciechowska
Beata Dyk
Alicja Susser
Jako pierwsze wystąpiły Milena Kawa, która zaśpiewała przy akompaniamencie Amelii Olszewskiej;
uczennice wystąpiły
z piosenką Jacka Kaczmarskiego ,,Jan Kochanowski". Z kolei Bilinska Patrycja oraz Łaskarzewska Gabriela wystąpiły z piosenką Marka Grechuty " Wiosna - ach to ty". Kolejną uczennicą, która wzięła udział w konkursie była Bianka Wabnic, która przedstawiła nam piosenkę ,,Bracka" autorstwa Grzegorza Turnau. Następnie na scenę wyszedł Marcin Baczkowski, który opowiedział krótko nam w jakich okolicznościach powstała piosenka, którą zaśpiewa. Wybór padł na „Powrót z Syberii" autorstwa Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego i Zbigniewa Łapińskiego. Udział w konkursie wzięła również Antonina Ranoszek z piosenką „Karuzela" autorstwa Ewy Demarczyk. Zaśpiewała nam również Hanna Kembłowska piosenkę pt. ,,W Weronie" na podstawie wiersza Cypriana Kamila Norwida. Następnie na scenę weszła Laura Goldmann, która zaprezentowała nam piosenkę „Miasteczko Cud" autorstwa Agnieszki Osieckiej. Oprócz tego mogliśmy usłyszeć utwór pt. „Lekcja historii klasycznej" autorstwa Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu Adriana Korzeniowskiego, który oprócz śpiewu zachwycił również grą na gitarze. Ostatnią uczestniczką była Natalia Reszelska, która wystąpiła z piosenką, którą każdy z nas doskonale zna „Dni, których nie znamy" autorstwa Marka Grechuty. Po ostatnim występie z tej kategorii przeszliśmy do poezji zabawnej, w której udział wzięli:
Małgorzata Kamińska z wierszem „ O pierdzeniu" autorstwa Aleksandra Fredry. Wystąpiła również Aleksandra Romanowicz, która wyrecytowała publiczności wiersz „Sprzeczka z żoną" autorstwa Juliana Tuwima, następnie mogliśmy usłyszeć Wiktorię Kubiak, Szymona Szmigla i Karolinę Jeż, którzy zaprezentowali nam wiersz o rowerku.
Następnie wystąpiła Agata Przybyło, która zaprezentowała nam wiersz ,,Mądrość gęsi" autorstwa Bogusława Michalca. Udział w konkursie również wzięła Julia Reimann z wierszem ,,Ballada o północy" autorstwa Andrzeja Waligórskiego. Ostatnią uczestniczką w tej kategorii była Agata Frankiewicz, która zaprezentowała publiczności wiersz pt. ,,Myśli nawiedzające mnie na ruchliwych ulicach" autorstwa Wisławy Szymborskiej.
Każde wystąpienie było pełne emocji i zaangażowania, a publiczność nagradzała uczestników gromkimi brawami.
Po wszystkich występach jury udało się na obrady, a w tym czasie nasi uczniowie mieli okazję wysłuchać ciekawego wykładu profesora Jerzego Bralczyka o poprawności językowej. Następnie pani dyrektor Marzena Rokita oraz pani profesor Małgorzata Wojciechowska ogłosiły i pogratulowały osobiście zwycięzcom oraz wręczyły dyplomy.
W kategorii poezji śpiewanej dyplom za poszczególne miejsca dostały:
I miejsce- Hanna Kembłowska
II miejsce- Bianka Wabnic
III miejsce- Laura Goldmann
Natomiast w poezji zabawnej:
I miejsce - Agata Frankiewicz
II miejsce- Julia Reimann
III miejsce- Aleksandra Romanowicz
Na zakończenie prowadzące podziękowały wszystkim za udział i wyraziły nadzieję, że wydarzenie to umocniło w nas szacunek do piękna języka polskiego. To było wyjątkowe wydarzenie, które na długo pozostanie w naszej pamięci!
Karolina Kamińska, Zielone Pióro
Fot. Aleksandra Czujowska