I Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej

Dzień Języków Obcych

Dzisiaj, 25.09 w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Języków Obcych. Z tej okazji mogliśmy dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o najróżniejszych krajach i językach. Już na korytarzach dostrzegliśmy ślady tego wyjątkowego święta - rozwieszonych było mnóstwo plakatów i flag różnych państw. Najciekawsze rzeczy jednak działy się w klasach....

Osoby wkraczające do sali pani profesor Agnieszki Johnston zaskoczone zostały niesamowitym klimatem tego miejsca, które zdawało się przeobrazić w Anglię z epoki romantyzmu. To wyjątkowe wrażenie wywołane zostało przez dekoracje oraz wyświetlane interpretacje sztuk Shakespeare'a :"Sen Nocy Letniej', "Wieczór trzech Króli" i "Hamlet". Uczniowie rozwiązywali związane z tymi sztukami zadania, mieli nawet okazję uczestniczyć w paru grach na świeżym powietrzu. Warto zauważyć, że prowadząca to wydarzenie klasa II C zwracała się do swoich gości wyłącznie po angielsku, co tylko potęgowało niepowtarzalną aurę.

Gabinet języka francuskiego również miał wiele do zaoferowania. Dzielne asystentki pani profesor Małgorzaty Pernak - Ryś przybliżyły tematy Frankofonii uczniom, którzy z uwagą obejrzeli prezentację o państwach wchodzących w jej skład, by później zmierzyć się z quizem i wyłonić eksperta od krajów francuskojęzycznych podczas gry w kahoota.

W gabinecie języka niemieckiego u pani profesor Anny Waleńskiej uczniowie również przyjemnie spędzili czas, biorąc udział w rozmaitych grach językowych i stawiając czoła polskim i niemieckim łamańcom językowym. Nasza szkoła gości uczniów ze szkoły w Springe, którzy także mieli okazję uczestniczyć w zajęciach. Uczniowie wraz z kolegami i koleżankami z Niemiec zmierzyli się w Kahoocie. Zajęciom tym towarzyszyła muzyka w języku niemieckim przygotowana przez dwoje uczniów z klasy 3B. Utwory były niezwykle zróżnicowane. Odwiedzający mogli zakosztować wielu gatunków muzycznych – od rapu (wykonywanego przez artystów takich jak Pashanim albo $oho Bani) po klasyczny metal taki jak Rammstein czy nawet punk. Zaprezentowano też parę polskich piosenek ciekawskim uczniom z Niemiec.

W drugim gabinecie języka niemieckiego, w której rezyduje pani profesor Małgorzata Rybka, uczniowie przekonali się o zdradzieckiej naturze falsche Freunde (fałszywych przyjaciół), czyli słów, które po polsku i po niemiecku brzmią tak samo, lecz oznaczają coś zupełnie innego. Zdradziecką naturą odznaczały się także języki młodych adeptów języka niemieckiego, które odmawiały posłuszeństwa przy próbie wymówienia niemieckich łamańców językowych. Podczas tej lekcji również gościliśmy uczniów ze Springe, z którymi wspólnie fenomenalnie się bawiliśmy.

W gabinecie języka rosyjskiego u pani profesor Danuty Waroczyk-Olejnik uczniom została przybliżona postać Władimira Wysockiego. Mogli dowiedzieć się wielu ciekawych faktów na jego temat dzięki ambitnym uczniom, którzy przygotowali wykład dla swoich młodszych kolegów. Czas spędzony w tej sali urozmaicił też quiz o Rosji.

Nudy nie zaznali też uczniowie, którzy odwiedzili panią profesor Martę Wozińską. Nuda została bowiem przegnana przez samą nauczycielkę, która sypała jak z rękawa mnóstwem fascynujących informacji i ciekawostek o krajach anglojęzycznych. Uczniowie mieli okazję przetestować swoją pamięć i wiedzę o tychże krajach, wykonując przygotowane zadania.

W inny sposób wiedzę zdobyć mogli ci, którzy przekroczyli próg sali od angielskiego pani profesor Eugenii Hajdun. Tutaj poznali piękno hymnów Anglii i Stanów Zjednoczonych, dowiadując się, o czym pieśni te opowiadają i jak brzmią.

Pani profesor Elżbieta Reszelska zaś zaskoczyła uczniów w umiejętny sposób przeplatając zabawę z nauką. Uczniowie mogli przypomnieć sobie wymowę różnych słów, słuchając ciekawostek i dowiadując się wielu fascynujących rzeczy m.in. o Stonehenge czy Albercie Einstainie.

Mimo, że wszystkie wydarzenia były niesamowite, najbardziej wyjątkowe było to odbywające się w auli. Tutaj odbył się niesamowity koncert, który przygotował nasz niezawodny szkolny zespół Zieloniści. Wykonali oni piosenki w wielu językach: niemieckim, angielskim, francuskim czy rosyjskim. Można było usłyszeć utwory takie jak:

„ Skyfall” od Adelle

„ Komm gib mir deine Hand” od The Beatles

„La seine et moi” od Vanessy Paradis

„ Summer is ending” od Kino


Dzień Języków Obcych obfitował w różne, zajmujące wydarzenia, których zwieńczeniem był wyjątkowy koncert. Bawiliśmy się fenomenalnie. Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w ten dzień i sprawili, że udał się tak znakomicie. Pamiętajmy, że rok szkolny dopiero co się zaczął i takich niesamowitych wydarzeń będzie jeszcze więcej!

Przedstawiamy też (przetłumaczoną z niemieckiego) wypowiedź nauczyciela ze Springe, pana Romana Haaka: „Bardzo podoba mi się dzisiejszy dzień w tej szkole. Dzieje się tu wiele, wszędzie porozwieszane są różne plakaty, braliśmy udział w wielu grach, mieliśmy nawet okazję być na koncercie. Z powodu pandemii koronawirusa przez ostatnich parę lat nie mogliśmy przyjeżdżać do tej szkoły, więc bardzo cieszymy się, że ponownie możemy tu być.”


Julia Reimann

Filip Reimann