Kolejna już piąta edycja akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia” miała swój finał i posumowanie 30 września br. w Gimnazjum nr 25 we Wrocławiu. Naszą szkołę podczas uroczystości reprezentowała nauczycielka historii Magdalena Duda.

I LO im Armii Krajowej oraz Powiat Milicki swoimi działaniami już na stałe wpisały się w formułę akcji ratowania cmentarzy naszych przodków na Kresach.

Od tego roku patronat honorowy nad akcją objął Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Wyjazd do Rokitna w lipcu br. i nasz udział w tworzeniu a następnie otwarciu cmentarza legionistów polskich był tego najlepszym dowodem.

Podsumowanie V edycji akcji miało bardzo uroczystą oprawę oraz zgromadziło znakomitych gości: Kardynała Henryka Gulbinowicza, wojewodę Tomasz Smolarza, wicemarszałka Radosława Mołonia, Dolnośląskiego Kuratora Oświaty Beatę Pawłowicz.

Zaproszeni goście mieli okazję opowiedzieć o swojej „cegiełce” dołożonej do akcji, szczególnie osobiste słowa wygłosił do zgromadzonych kardynał Gulbinowicz, który całym sercem i modlitwą wspiera akcję pomimo wieku, zdradził że za kilka dni będzie obchodził 91 urodziny.

Gospodarz uroczystości redaktor Grażyna Orłowska-Sondej, autorka programu Studio Wschód, na wstępie podziękowała za trudny rok, zwłaszcza dla młodych wolontariuszy, którzy pomimo niebezpieczeństwa i trwającej wojny na Ukrainie nie zrezygnowali z wyjazdów i chętnie pracowali ratując polskie nekropolie na wschodzie.

Kurator Oświaty Beata Pawłowicz wspomniała o ważnej inicjatywie na przyszły rok, czyli o budowie pomnika na 100–lecie wielkiej szarży pod wsią Rokitna k/Czerniowca.

Redaktor Orłowska-Sondej, omówiła też plany na przyszłość, tworzenia Fundacji Studia Wschód oraz Domu Spotkań z Kresami, z myślą o uczniach i rozwijaniu ich zainteresowań tematyką ziem kresowych.

Uczestnicy konferencji obejrzeli film dokumentujący pracę wolontariuszy podczas sprzątania polskich cmentarzy w różnych rejonach Ukrainy, oraz bardzo przejmującą relację Telewizji Wrocław z ukraińskiego majdanu.

Na zakończenie wystąpili w strojach ludowych uczniowie, ze szkoły im. Karoliny Lanckorońskiej w Nowym Rozdole na Ukrainie, przebywający obecnie z wizytą w Bolesławcu.