Sympozjum naukowe w I LO im. Armii Krajowej w Miliczu

Dnia 18 września br. w Auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Armii Krajowej odbyło się Sympozjum Naukowe „75 rocznica agresji sowieckiej na Polskę ”.

Kolejna ważna data w historii Polski została godnie uczczona w naszej szkole, która w tym dniu gościła wiele ważnych osobistości.

Na nasze zaproszenie przybyły delegacje ze szkół działających w Dolnośląskiej Rodzinie Szkół im. Armii Krajowej i Bohaterów Armii Krajowej na czele z Panią prezes Dorotą Rasałą-Świtoń, która przedstawiała plany dalszej działalności Rodziny.

Zaszczyciły nas 5-osobowe delegacje szkół - dyrektor, nauczyciel oraz troje uczniów ze szkół: Liceum Ogólnokształcące nr 7 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego we Wrocławiu, Zespół Szkół im. Armii Krajowej w Niechlowie, Szkoła Podstawowa nr 23 im. Gen Stefana „Grota” Roweckiego we Wrocławiu, Gimnazjum nr 2 im. Armii Krajowej w Oleśnicy, Gimnazjum nr 18 im. Armii Krajowej we Wrocławiu, oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”, wraz z delegacją tej szkoły przybył gość specjalny Pan Adam Kempa prezes trzebnickiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy AK.

Uroczystości rozpoczęły się od przemówień dyrektora Sławomira Strzeleckiego oraz starosty Piotra Lecha następnie mogliśmy obejrzeć program artystyczny - ukazujący obrazy tragicznych wydarzeń w Katyniu. Część artystyczna przedstawiona przez naszych uczniów pod kierunkiem wicedyrektor Iwony Lewandowskiej.

Podczas konferencji prezentację historyczną przedstawił Jacek Deląg - działający w Klubie Historycznym Armii Krajowej, który swoją działalność rozpoczął w naszej szkole od września tego roku pod kierunkiem Magdaleny Dudy.

Obecnością zaszczyciły nas władze powiatu milickiego: starosta Piotr Lech, wicestarosta Władysław Szydełko oraz kierownik oświaty Dariusz Duszyński.

Ważnym punktem programu był ciekawy wykład profesora Zakładu Historii Europy Wschodniej Instytutu Historii Uniwersytetu Wrocławskiego na temat Agresji ZSRR na Polskę 17 września 1939 roku, uczniowie rozszerzonych klas z historii, języka polskiego oraz klubu historycznego, mieli możliwość spojrzenia na historię tego okresu z innej perspektywy i poznania nowych mało znanych faktów.

Na zakończenie spotkania mogliśmy wysłuchać wykładu Wojciecha Trębacza kierownika Referatu Edukacji Historycznej Instytutu Pamięci Narodowej, który przedstawił plan obchodów rocznic historycznych związanych z Armią Krajową na Dolnym Śląsku.

Na zakończenie uczestnicy sympozjum zebrali się przed szkołą gdzie wykonane zostały pamiątkowe zdjęcia, następnie wszyscy udali się na poczęstunek na stawy w Ostoi.

Organizatorami konferencji byli: dyrektor Sławomir Strzelecki oraz nauczyciel historii Magdalena Duda - odpowiedzialna za realizację projektów związanych z patronem szkoły.