DELEGACJA I LO UCZESTNICZYŁA W OTWARCIU POLSKIEGO CMENTARZA W ROKITNIE NA UKRAINIE

W dniach 11-14 lipca 2014 r. przebywała w Rokitnie na Ukrainie delegacja powiatu milickiego i trzebnickiego, naszą szkołę reprezentowali dyrektor Sławomir Strzelecki, oraz nauczyciele historii Magdalena Duda i Konrad Góral. Wzięliśmy udział w uroczystości otwarcia zrekonstruowanego cmentarza żołnierzy polskich poległych w wojnie polsko - bolszewickiej w latach 1919 - 1920.

W czasie ubiegłorocznych wakacji uczniowie z obydwu powiatów, w tym z naszej szkoły porządkowała cmentarz w ramach akcji Grażyny Orłowskiej - Sondej, objętej patronatem Prezydenta Bronisława Komorowskiego - "Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia". Obecnie nekropolia polska w Rokitnie to godne miejsce spoczynku polskich żołnierzy marszałka Józefa Piłsudskiego.

W uroczystościach wzięli udział konsul RP - Krzysztof Świderek, attache obrony na Ukrainie płk Krzysztof Lis, kurator oświaty Beata Pawłowicz, burmistrz Wołowa Dariusz Chmura, burmistrz Sobótki Stanisław Dobrowolski, starosta wrocławski Roman Potocki, wójt Wiszni Małej Jakub Bronowicki oraz starosta milicki Piotr Lech.

Podczas uroczystej mszy celebrowanej na cmentarzu udział wzięły poczty sztandarowe I LO im. Armii Krajowej w Miliczu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Miliczu, mogliśmy usłyszeć apel poległych i wysłuchać pieśni patriotycznych śpiewanych przez uczniów z polskiej szkoły w Barze. Na zakończenie delegacje złożyły wieńce i zapaliły znicze.