I Liceum Ogólnokształcące im. AK w Miliczu zwycięzcą Gali Finałowej Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu w Krakowie.

10 czerwca w Krakowie w Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego, odbyła się Gala Finałowa Akademii Nowoczesnego Patriotyzmu.

Uczniowie naszej szkoły zajęli pierwsze miejsce w Polsce.

W Krakowie I LO reprezentowali: Daniel Misiek, Angelika Kurczakowska - prezenterzy projektu, Dominika Walczak, Bartek Konieczny, Michał Dziekan, Kaja Markowska, nauczyciel koordynujący Magdalena Duda oraz dyrektor Sławomir Strzelecki.

W projekcie wzięło udział 100 szkół z dziesięciu województw, które rywalizowały o nagrodę ekspertów.

Nasz projekt pt: " Patrio cafe" w półfinałach został oceniony najwyżej spośród wszystkich prac szkół z województw dolnośląskiego i łódzkiego.

Wygrana w półfinale zakwalifikowała nas do ścisłego finału, w którym rywalizowało 11 najlepszych szkół wyłonionych z 5 półfinałów.

Zwycięzcę finału wyłoniło jury w składzie: dziennikarz Robert Makłowicz, dziennikarz Łukasz Warzecha, prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, prezes fundacji PKO BP Urszula Kątowska, prezes Fakro Ryszard Florek i najmłodszy burmistrz w Polsce Dariusz Marczewski.

Po zakończeniu obrad jury odczytało werdykt, zwycięzcą Gali ANP 2014 zostaje I Liceum Ogólnokształcące im. Armii Krajowej z Milicza, w nagrodę otrzymaliśmy statuetkę oraz "weekend zwycięzców", czyli wyjazd w dowolnie wybrane miejsce w Polsce dla 30- osobowej grupy uczniów zaangażowanych w projekt.

Nasza przygoda z Akademią rozpoczęła się w marcu br. cyklem szkoleń zorganizowanych przez Klub Jagielloński. Kadra uniwersytecka szkoliła uczniów z zakresu polskiego systemu parlamentarnego, systemu samorządowego, uczniowie zostali przygotowani do działalności lokalnej mając za zadanie opracować ciekawy projekt społeczny.

Powstał więc pomysł" Patrio cafe" -miejsca spotkań młodzieży z ludźmi biznesu, kultury, nauki.

Uczniowie przygotowali spotkanie, nawiązali współpracę z różnymi instytucjami lokalnymi, złożyli wniosek o dofinansowanie swojej działalności do Urzędu Miejskiego, zadbali o miejsce spotkań.

Pierwszą inicjatywą było spotkanie z aktorem serialu" Pierwsza miłość" Błażejem Michalskim, który zdradzał młodzieży tajniki aktorstwa, z tego spotkania został przygotowany materiał filmowy, który również zaprezentowaliśmy w Krakowie.

Zwieńczeniem naszej pracy był występ podczas Galii gdzie uczniowie zaprezentowali efekty swojej pracy nad projektem obywatelskim.

Prace wykonane podczas realizacji projektu można zobaczyć na stronie anp.kj.org.pl w zakładce prezentacje klas, I LO w Miliczu.

Zakończenie projektu w tym roku, nie jest końcem naszego przedsięwzięcia. "Patrio cafe", miejsce spotkań młodych rozwija swoją działalność, przychylne komentarze członków krakowskiego jury i najwyższy laur zobowiązuje nas do dalszych działań na rzecz społeczności lokalnej.