Z radością informujemy, że nasza szkoła, jako jedna z 20 szkół w całej Polsce, została zakwalifikowana do projektu „Szkoła Demokracji”.

Od czerwca 2015 do końca lutego 2016 roku w naszej szkole odbędzie się 5 warsztatów z mentorką- panią Dorotą Cieślik, w których weźmie udział grupa projektowa składająca się z 20 uczniów i uczennic, dwóch nauczycieli oraz dyrekcji szkoły. Celem projektu jest wzmocnienie w uczniach i uczennicach poczucia wpływu na kwestie związane ze społecznością szkolną i ulepszenie mechanizmów demokratycznych w szkole. Chcemy aby po zakończeniu programu zarządzanie szkołą było wynikiem wspólnych ustaleń dyrekcji, nauczycieli/nauczycielek oraz uczniów/uczennic.
Podczas projektu przeprowadzimy diagnozę szkoły, w celu dowiedzenia się jakie procesy demokratyczne dobrze funkcjonują w szkole, a które wymagają poprawy lub jakie należy zainicjować. Wyniki diagnozy będą podstawą do ustalenia z mentorem/mentorką planu działania dotyczącego wdrażania zmian.

Efektem projektu, powinna być szkoła, w której
− Władze samorządu uczniowskiego są wybierani zgodnie z demokratycznymi wyborami – bierne i czynne prawo wyborcze posiadają wszyscy uczniowie i wszystkie uczennice
− Samorząd uczniowski realizuje działania wynikające z pomysłów i potrzeb swoich członków i członkiń
− Działają uczniowskie media, relacjonujące życie szkolne
− Dyrekcja i nauczyciele/nauczycielki są otwarci na głos uczniów/uczennic i starają się włączać ich w możliwie jak najwięcej podejmowanych decyzji
− Jest przestrzeń do realizacji pomysłów uczniów/uczennic
− Każdy czuje się dobrze i bezpiecznie
− Uczniowie/uczennice konsultują zapisy wewnątrzszkolnego systemu oceniania i są włączeni w proces oceniania

Osoby odpowiedzialne za realizację projektu w szkole, to Wiesława Besz, Anna Waleńska oraz cała grupa projektowa.
Cieszmy się, że poprawiamy naszą szkołę!

Projekt jest realizowany przez Centrum Edukacji Obywatelskiej, finansowany z Mechanizmu Finansowego EOG.