3 marca ,w Kuratorium Oświaty we Wrocławiu nasza szkoła była organizatorem wystawy pt: Jan Nowak-Jeziorański misja: Polska.
Naszą uroczystość zaszczyciło wielu znakomitych gości: Barbara Zdrojewska - przewodnicząca Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Andrzej Więckowski - doradca Wojewody Dolnośląskiego, bliski współpracownik Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Radiu Wolna Europa. Małgorzata Sandecka oraz Janina Jakubowska Dyrektor Wydziału Rozwoju Edukacji, Wojciech Trębacz oraz Sylwia Krzyżanowska z Wydziału Edukacji Historycznej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział Wrocław, Juliusz Lichwa - przedstawiciel prezesa Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego we Wrocławiu, Ryszard Filipowicz - prezes Okręgu Dolnośląskiego Światowego Związku Żołnierzy AK, Dorota Rasała-Świtoń prezes Dolnośląskiej Rodziny Szkół AK.
Na nasze zaproszenie odpowiedziało kilkanaście szkół i klubów historycznych noszących imię Armii Krajowej z całego Dolnego Śląska, reprezentowanych przez dyrektorów nauczycieli oraz uczniów.
Uroczystość rozpoczęła się utworem Leonarda Cohena w wykonaniu uczennic Agnieszki oraz Emilii Wawrzyniak, następnie prowadzący Julia Walniczek oraz Paweł Stolarek przedstawili postać głównego bohatera wystawy, natomiast goście zabierający głos podkreślali znaczenie Jana Nowaka-Jeziorańskiego w naszej historii, jako kuriera Armii Krajowej, polityka, żołnierza, redaktora Radia Wolna Europa, orędownika wejścia Polski do NATO.
Dyrektor Iwona Lewandowska-Maćkowiak podkreśliła, iż ”Jan Nowak Jeziorański to postać bliska społeczności I LO. Jest dowodem mądrego połączenia tradycji z nowoczesnością, patriotyzmu z otwarciem na świat. Jest dowodem zaangażowania w otaczającą rzeczywistość, a nie sceptycyzmu wobec niej. To wartości, które stoją za słowami - I LO im. Armii Krajowej”. Barbara Zdrojewska z sentymentem wspominała człowieka, którego nie raz gościła we Wrocławiu, który również u schyłku swojego życia zachował pogodę ducha, ciepło i mądrość. Równie serdecznie o naszej postaci wypowiadali się wszyscy zaproszeni goście.
Wystawa o Janie Nowaku-Jeziorańskim podzielona była na kilka tematycznych części: młodość, kurier AK, publicysta, życie na emigracji, w wolnej Polsce, odznaczenia i nagrody. Każda ze szkół Rodziny AK opracowała jeden temat, nad stroną wizualna wystawy czuwała Pani Izabela Rokita, która również przygotowała prace na sztalugach, będące wstępem do dalszej części wystawy.
Podczas uroczystości rozdaliśmy upominki szkołom angażującym się w prace przy powstaniu wystawy oraz wspólnych projektach realizowanych przez Rodzinę AK oraz IPN, dzięki współpracy nauczycielki Magdaleny Dudy z Kolegium Europy Wschodniej we Wrocławiu otrzymaliśmy zestawy najnowszych publikacji o Janie Nowaku-Jeziorańskim, które mogliśmy przekazać szkołom i klubom historycznym.
W trakcie uroczystości mogliśmy usłyszeć również samego Nowaka-Jeziorańskiego, we fragmencie pierwszej audycji nadanej w 1952 r. w Radio Wolna Europa, był to moment niesłychanie dla wszystkich wzruszający.
Podczas spotkania w kuratorium mogliśmy rozdać również nagrody uczniom biorącym udział w ogłoszonym przez naszą szkołę konkursie ”Bohaterowie Szarych Szeregów”, organizator Pani Izabela Rokita wraz z panią dyrektor Iwoną Lewandowska-Maćkowiak gratulowały laureatom i wręczały nagrody ufundowane przez IPN.
Na zakończenie uroczystości nasza uczennica Daria Jaworska wykonała utwór ”Miasto 44”, otrzymując gromkie brawa, następnie wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na poczęstunek, a po przerwie uczestniczyliśmy w wykładzie Wojciecha Trębacza z wrocławskiego IPN-u. Podczas uroczystości obsługą foto, dźwiękiem i kamerą zajmowali się uczniowie: Marysia Kaczmarek, Zuzanna Robak, Jakub Legendziewicz, koordynacja i scenariusz uroczystości Magdalena Duda.