21  W piątek w godzinach przedpołudniowych uczniowie liceum otrzymali sporą dawkę wiedzy na temat transplantacji oraz życia po przeszczepie. Zaproszony gość-Krzyszof Machajek opowiedział nam, jak po dwóch latach oczekiwania na serce, w 2000 roku, został biorcą  i dostał drugie życie od  losu.

Podkreślał, że jest bardzo szczęśliwy z tego powodu i dlatego  od 12 lat prowadzi liczne działania i konferencje  informacyjne  na temat przeszczepiania organów. W czasie których przybliża swoim słuchaczom proces pobierania narządów, a także towarzyszące mu problemy oraz powikłania. Podczas spotkania nie mogło zabraknąć wzmianki o pierwszym udanym przeszczepie serca dokonanym przez Zbigniewa Religę w 1985r., którego zresztą osobiście poznał nasz gość. Dowiedzieliśmy się, że osoba po przeszczepie narządów jest w stanie żyć i funkcjonować jak normalny, zdrowy człowiek. Nasz bohater okazał się  być bardzo energicznym człowiekiem, który uprawia różne dyscypliny sportowe i promuje zdrowy tryb życia. Mieliśmy okazję zobaczyć wiele dyplomów i nagród pana Krzysztofa m.in z zawodów 'nording walking".
Po wystąpieniu pana Krzysztofa uczniowie klasy IB – Szymon Nowak oraz Karolina Sumisławska z pomocą pani mgr Beaty Jaskulskiej przedstawili nam główne cele  kampanii  "Drugie życie", w którą zaangażowała się nasza szkoła przy współpracy pana  Krzysztofa.  To niesamowite przedsięwzięcie  polega między innymi na  inicjowaniu licznych dyskusji na temat transplantologii oraz uświadamianiu ludziom, że ich głos w tej sprawie jest bardzo ważny, bo każdy z nas może zostać dawcą wystarczy tylko wypełnić oświadczenie woli.

fot. Atena Grygiel