0  Kosmos. Miliardy miliardów gwiazd, planet, galaktyk, mgławic i innych ciał niebieskich... A  to jedynie drobny ułamek tego, co ma nam do zaoferowania wszechświat. Astronomowie od lat badają nasze niebo w poszukiwaniu nowych informacji o otaczającej nas próżni. 

 

 

W rolę takich badaczy wcielili się niedawno uczniowie liceum wraz z opiekunami. Pierwsza B i pierwsza C pod czujnym okiem Pani Szwarczyńskiej i Pani Nowak wybrała się do Potarzycy, gdzie znajduje się gimnazjum posiadające profesjonalne, choć najmniejsze planetarium w Polsce. Były dyrektor szkoły własnoręcznie zbudował pierwotną kopułę, na której wyświetlane były tysiące gwiazd. Teraz planetarium rozbudowało się dzięki pomocy burmistrza i może pomieścić do stu zwiedzających.
    Mówi się, że nikt nie usłyszy Twojego krzyku w kosmosie, jednak w planetarium każdy szmer wydawał się donośnym dźwiękiem dzięki niezwykłej akustyce kopuły. Tak więc nasi uczniowie musieli zachować absolutną ciszę, żeby nie zakłócić pokazu, prowadzonego przez absolwenta miejscowej szkoły. Pomimo niemalże niezliczonej ilości gwiazd, jakie prezentuje nam wszechświat, najważniejsza dla nas jest jednak ich garstka, jaką obserwować może praktycznie każdy nocną porą pod czystym niebem. To właśnie na nich skupili się uczniowie. Poznali ich sekrety. Niektóre mroczne, niektóre wręcz romantyczne. Dowiedzieli się również o wszelakich zjawiskach, które dzieją się nad naszymi głowami. O niebezpiecznych zorzach polarnych, zdolnych zakłócić działanie urządzeń elektrycznych całych miast. O smutnych kometach, samotnie podróżujących w bezkresnym kosmosie. O żywocie gwiazd, które prezentują nam swoje widowiskowe narodziny oraz tragiczną śmierć. Umarła gwiazda zaś  przerodzić się może w czarną dziurę, zdolną pochłonąć niemalże wszystko na swojej drodze.
    Na pewno ta wycieczka będzie dobrze wspominana przez uczniów

 

0