03 Prawa człowieka to prawa należne każdemu człowiekowi bez względu na narodowość, rasę, pochodzenie, religię, poglądy, płeć, wiek, stan zdrowia. Wynikają one z samego faktu bycia człowiekiem.

Odmowa poszanowania praw człowieka stanowi nie tylko osobistą krzywdę dla jednostki, ale sprzyja pojawieniu się niepokojów społecznych i politycznych oraz przemocy i konfliktom.
       W rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka uczniowie naszej szkoły mieli możliwość poszerzenia wiedzy w zakresie praw człowieka poprzez spotkanie z radcą prawnym p. Robertem Staszewskim oraz spotkanie z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta p. Wiolettą Pacyną. Wiedzę mogliśmy zdobyć również czytając informacje zamieszczone na korytarzach, podejmując dyskusje podczas godzin wychowawczych oraz  oglądając ciekawe prezentacje multimedialne. Podsumowaniem dnia był konkurs wiedzy o prawach człowieka. Z każdej klasy zostały wylosowane 3 osobowe reprezentacje. Wśród licealistów zwyciężyła klasa Ia, natomiast klas   IIa  gimnazjum pokonała innych uczestników. Zwycięzcy otrzymali pyszne torty.
       Organizatorem Dnia Praw Człowieka w szkole była klasa IIa liceum i IIIc gimnazjum.