34 01.10.2016, godz. 18. Padają słowa ''Audio, kamera, akcja!'' - charakterystyczna filmowa formuła rozpoczyna długo wyczekiwaną premierę filmu ''Alla fine - Aż do końca''.

Film jest dziełem uczniów I LO im AK w Miliczu. Powstawał on w ramach projektu ''Moje miasto – moja historia'' organizowanego przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zaangażowani pracowali przez rok pod opieką prof. Magdaleny Dudy i prof. Izabeli Rokity.  Zebranych licznie gości w auli przywitali prowadzący - Dominik Sip i Aleksandra Włodarczyk. Opowiedzieli oni pokrótce o  pani Adrianie Capeletti - Głowackiej, której to życie było inspiracją do powstania filmu oraz o historii jego powstania. Przypomnieli, że mimo iż grupa nie ma doświadczenia filmowego i powstały obraz jest niedoskonały, to jednak najważniejsze było poznanie wspaniałej historii, potencjału filmowego miasta i wielu życzliwych ludzi.
Następnie w włoską atmosferę wprowadzili widzów Wiktoria Baczkowska i Jakub Kulik. Wykonali oni utwór ''Mamma son tanto felice'' - ulubioną piosenkę pani Adriany. Na jej ręce kwiaty złożyli główni aktorzy – Agnieszka Rak i Kacper Falentin, w ramach podziękowań za opowiedzenie swojej historii i pozwolenie na jej filmowe zrealizowanie. Później, przedstawiciel IPN-u, pan Wojciech Trębacz przedstawił gościom, w jakich czasach żyli państwo Głowaccy i z jakimi przeciwnościami musieli się mierzyć. Chwilę później nastąpił długo wyczekiwany moment – premiera filmu. Po jego wyświetleniu publiczność długimi owacjami na stojąco nagrodziła jego twórców. Głos zabrała pani Dorota Tyndyk, wnuczka pani Adriany. Dziękowała młodzieży z I LO za stworzenie niesamowitego fimu, za rozpowszechnienie niezwykłej historii jej babci. Podkreśliła, że cała rodzina jest za to niezwykle wdzięczna, a na samą premierę przyjechali jej członkowie z wielu części Polski.
Prowadzący podziękowali również wszystkim osobom z powiatu milickiego, które pomogły w powstaniu filmu – poprzez wsparcie finansowe, użyczenie sprzętu czy udostępnienie lokalizacji do nagrania sceny. Pod koniec uroczystości na scenę zostali zaproszeni wszyscy twórcy filmu – od aktorów, reżyserów, scenarzystów po operatora kamery i montażystę. Młodzież podziękowała pani prof. Izabeli Rokicie i prof. Magdalenie Dudzie za rok trudnej pracy filmowca, za każde spotkanie i każdą nagraną scenę. Wręczyła także słynnego OSCARA za najważniejszą z ról - rolę mentora i opiekuna. O zabranie głosu poproszono panią dyrektor I LO Iwonę Lewandowską - Maćkowiak. Pani dyrektor podkreśliła, że młodzież I LO po raz kolejny udowadnia jak mocno jest zaangażowana w różne przedsięwzięcia. Stwierdziła, że film nie jest filmem amatorskim - było to dzieło dojrzałe, pod każdym względem - profesjonalne i niezwykle artystyczne. Wręczyła także całej ekipie tort. Prowadzący dziękując odpowiedzieli, iż premiera jest niejako urodzinami filmu, więc tort jest świetnie pasującą niespodzianką. Pod koniec  uroczystości widzowie zostali zaproszeni na włoski poczęstunek - tiramisu i włoskie ''paluchy'' przygotowane przez uczniów naszej szkoły Widzowie i goście mieli również okazję   zapoznać się z wystawą zdjęć na specjalnie przygotowanej ściance. Publiczność jeszcze długo po premierze składała członkom ekipy swoje gratulacje i podkreślała jak niezwykłym wydarzeniem była dzisiejsza premiera.